AtakentPlusHayata Hazırlık Programı

AtakentPlusHayata Hazırlık Programı

Bireysel Programlar:
• Empati Programı: Her Perşembe anasınıflarında yapılan bu çalışmadan anasınıfı öğretmenleri sorumluluğu üstlenmiştir. Geliştirilmek istenen empati düşünce (görme engeli, yürüyememe engeli…) o hafta görevli olan sınıf öğretmeni tarafından belirlenmiş, öğrencilerin kendilerini karşısındaki kişinin yerine koyabilmeleri (duygu, düşünce) sağlanmaya çalışılmıştır.
• Hayal Programı: Her Pazartesi anasınıflarında yapılan bu çalışmadan anasınıfı öğretmenleri sorumlu olmuşlardır. Öğrencilerin hayal dünyalarının zenginleştirilebilmesi hedeflenmiştir.
• Hayatı Yorumluyoruz Ocak ayı itibariyle her Çarşamba anasınıflarında yapılan bu çalışmadan anasınıfı öğretmenleri sorumlu olmuşlardır. Öğrencilerin hayata bakış açısının genişleyebilmesi, yorum yapabilme yeteneklerinin arttırılması hedeflenmiştir.
• İyilikte Yarışıyoruz Eğitim Programı: İyilik yapan öğrencilerin isimleri ve yaptıkları iyiliğin yazılması için hazırlanan çizelge sınıf öğretmeni tarafından doldurulmuştur. Doldurulan bu çizelge ay sonunda rehber öğretmene teslim edilmiş bunun sonucuna göre de en çok iyilik yapan sınıf ya da en güzel iyiliği yapmış olan öğrenciler ödüllendirilmiştir.

Sosyal Programlar:
• Aile İçi İletişim Eğitim Programı:Her hafta Cuma günü sınıf öğretmenleri aracılığıyla öğrencilere aileleri ile birlikte yapabilecekleri yönergeler verilmiştir.
• Okul İçi Etkili İletişim Eğitim Programı:Öğrencilerle ilgili çalışmalar rehber öğretmen tarafından yapılmıştır. Bu çalışmalar yapılırken öğrencilere farkında olabilecekleri ve taşıyabilecekleri sorumluluklar verilmiş ve yine çatışma çözme becerileri eğitimi ile bu program desteklenmiştir.
• Şehr-İ İstanbul:Ocak ayı itibariyle her Cuma anasınıfında yapılan bu çalışmadan Anaokulu ve Bilgisayar Öğretmenleri sorumlu olmuşlardır. Öğrencilerin yaşadığı şehri tanıyabilmesi, şehre yabancılaşmaması hedeflenmiştir.
• Gürültü Avcıları Programı: Anasınıfı öğrencilerinin aktif olarak yer aldığı bir eğitim programıdır. Her sınıftan her gün bir öğrenci seçilerek yapılan bu çalışmada, öğrenciler sınıfı sessiz tutmakla yükümlüdürler.
• Psikodrama Eğitim Programı:Rehberlik biriminin gözetiminde anasınıfı öğrencilerine yönelik yapılmış olan bir çalışmadır. Öğrencinin oyunlarla öğrenmeleri, yaşanılan olayları oyunların içinde yer alan mizansenlerden yola çıkarak değerlendirme yapmaları hedeflenmiştir.
• Hediye Gönderimi:Anaokulu öğrencilerimize kültürümüzün değerleri olan saygı, sevgi, hoşgörü, inanç, misafirperverlik gibi kavramları da “Değerler Eğitimi” adı altında vererek kişisel gelişimlerine de destek olmayı hedeflediğimiz bir çalışmaydı. Resim Öğretmenlerimizin desteği ile anasınıfı öğrencilerinde bu duyguları geliştirmek amacıyla bu proje geliştirildi. Bu projeyle Cumhurbaşkanı, Başbakan, İl Emniyet Müdürü’ne gönderilen hediye resimlerin konuklarına vermeleri rica edildi.
• İlkokul Arkadaş Etkinliği: Anasınıfı öğrencilerimizin arkadaşlarını ve arkadaşlık ilişkilerini önemseyerek bir haftalık bir etkinlik düzenlemiştir. Bu etkinlik dâhilinde her öğrencimiz Ocak 2019 tarihleri arasında arkadaşlarını anaokulumuza davet edip, kendi sınıfında misafir etmişlerdir. Öğrencilerimizin arkadaşlarıyla ilgilenmeleri, onlarla keyifli zaman geçirmeleri hedeflenmiştir.
• Öğrenci mentör Eğitimi: Öğrencilerin yaşadıkları sorunları birbiriyle paylaşmaları, birbirlerine destek olmaları sağlanması hedeflenmiş ve bununla ilgili çok keyifli çalışmalar yapılmıştır.
• Belgesel Film Kuşağı: Her Perşembe Seminer Salonunda yapılan bu çalışmadan Öğrencilerin belgesel film izleyerek bilgi dağarcıklarının gelişmesi hedeflenmiştir.
• Deney Günleri Programı: Her Salı laboratuvarda yapılan bu çalışmadan Fen Bilgisi öğretmenleri sorumlu olmuştur. Rehberlik biriminin hazırladığı yıllık plan dâhilinde öğretmenlerimiz her hafta bir deneyi laboratuvar ortamında öğrencilerimiz ile birlikte yapmışlardır