AtaMOD Hayata Hazırlık Programı

AtaMOD Hayata Hazırlık Programı

Bireysel Programlar:
* Empati Programı: Her perşembe ana sınıflarında yapılan bu çalışmada, ana sınıfı öğretmenleri sorumluluğu üstlenmiştir. Geliştirilmek istenen düşünce, (görme engeli, yürüme engeli) o hafta görevli olan sınıf öğretmeni tarafından belirlenmiş öğrencilere, kendilerini karşısındaki kişinin yerine koyabilme (empati) yeteneğini kazandırmaya çalışmaktır.

* Hayal Programı: Her pazartesi ana sınıflarında yapılan bu çalışmadan, ana sınıfı öğretmenleri sorumlu olmuşlardır. Öğrencilerin hayal dünyalarının zenginleştirilebilmesi hedeflenmiştir.

* İyilikte Yarışıyoruz Eğitim Programı: İyilik yapan öğrencilerin isimleri ve yaptıkları iyiliğin yazılması için hazırlanan çizelge, sınıf öğretmeni tarafından doldurulur. Doldurulan bu çizelge ay sonunda rehber öğretmene teslim edilir, bunun sonucuna göre de en çok iyilik yapan sınıf ya da en güzel iyiliği yapmış olan öğrenciler ödüllendirilir.

Sosyal Programlar
* Aile İçi İletişim Eğitim Programı: Her hafta cuma günü, sınıf öğretmenleri aracılığıyla öğrencilere, aileleri ile birlikte yapabilecekleri yönergeler verilir.

* Okul İçi Etkili İletişim Eğitim Programı: Öğrencilerle ilgili çalışmalar, rehber öğretmen tarafından yapılmıştır. Bu çalışmalar yapılırken öğrencilere farkında olabilecekleri ve taşıyabilecekleri sorumluluklar verilir ve yine çatışma çözme becerileri eğitimi ile bu program desteklenir.

* Şehr-i İstanbul: Ocak ayı itibariyle her cuma ana sınıfında yapılan bu çalışmadan, Anaokulu ve Bilgisayar Öğretmenleri sorumlu olmuşlardır. Öğrencilerin yaşadığı şehri tanıyabilmesi, şehre yabancılaşmaması hedeflenir.

* Hediye Gönderimi: Anaokulu öğrencilerimize kültürümüzün değerleri olan saygı, sevgi, hoşgörü, inanç, misafirperverlik gibi kavramları da “Değerler Eğitimi” adı altında vererek kişisel gelişimlerine de destek olmayı hedeflediğimiz bir çalışmadır. Resim Öğretmenlerimizin desteği ile ana sınıfı öğrencilerinde bu duyguları geliştirmek amacıyla bu proje geliştirildi. Bu projeyle Cumhurbaşkanı, Başbakan, İl Emniyet Müdürü’ne gönderilen hediye resimlerin konuklarına vermeleri planlandı.

* Anaokulu Arkadaş Etkinliği: Ana sınıfı öğrencilerimizin arkadaşlarını ve arkadaşlık ilişkilerini önemseyerek bir haftalık bir etkinlik düzenlemiştir. Bu etkinlik dâhilinde her öğrencimiz belirlenen tarihler arasında arkadaşlarını anaokulumuza davet edip, kendi sınıfında misafir ederler. Öğrencilerimizin arkadaşlarıyla ilgilenmeleri, onlarla keyifli zaman geçirmeleri hedeflenir.